Strona główna   Ogłoszenia i intencje   Liturgia   Parafia Kaszczor   Sanktuarium Wieleń   Cmentarz   Kontakt

17
12


Parafia Kaszczor

Przypatrzmy się z kolei kościołowi kaszczorskiemu z roku 1775. Ze względu na bliskie sąsiedztwo Wielenia zbyteczne jest ponowne opisywanie położenia geograficznego tej miejscowości. Dodajmy jednak pewne ciekawostki, dotyczące etymologii nazwy Kaszczor i trochę wiadomości z dawnej historii parafii.

 

Sanktuarium Wieleń


Według starego podania o Wieleniu, kapłan pogański imieniem Welony, po niefortunnym skazaniu swej córki Sławy na śmierć przez utopienie jako żywej Marzanny w pobliskim jeziorze za to, że poczęła służyć Bogu chrześcijan, powiesił się w pogańskim czarzysku (gaju), przez co ów czar (czarzysko) uległ skażeniu. Ten smutny fakt miał dać początek nazwie trzech miejscowości: Sławie, Wieleniowi i Kaszczorowi.> W Sławie, około 15 km od Wielenia, nieznany rycerz pochował córkę pogańskiego kapłana. Nazwa Wieleń miała powstać od imienia kapłana Welony. Kaszczor zaś - od skażonego czaru. Pierwotna nazwa miała brzmieć Kaźczar lub Kaścizór.


  Pewniejsza jest etymologia wywodząca się z czasów cysterskich. Używano nazwy Antiguum Claustrum, po polsku Stary Klasztor. W parafialnych księgach metrykalnych z czasów zaboru pruskiego zapisywano na przemian nazwy polskie i niemieckie: Wieleń - Fehlen oraz Kaszczor - Altkloster.

 

Sanktuarium Wieleń


Ksiądz Józef Nowacki w Dziejach Archidiecezji Poznańskiej (Poznań 1964) podaje, że wieś Kaszczor założono na obszarach samego Wielenia albo też otrzymała tę nazwę jedna z nieznanych dziś włości uposażeniowych Ptowo czy Pyrzyce. Kościół parafialny św. Wojciecha założono najpóźniej tuż po roku 1278. Ze względu na tytuł kościoła ksiądz Józef Nowacki, wybitny badacz dziejów Kościoła poznańskiego, postuluje znacznie wcześniejszą jego fundację przez Zarembów.


Do parafii należały Kaszczor, Wieleń, Osłonin, Mochy, Wijewo, Łupice, Ciosaniec, Szreniawa. Uposażenie plebanii znamy dopiero z aktu jej redo-tacji przez opata przemęckiego i sufragana poznańskiego Jakuba Brzeźnic-kiego z 22 sierpnia 1603 roku. Aż do roku 1562 brak w aktach konsystorskich wszelkich wzmianek o tamtejszych plebanach i o sprawach kościoła i parafii, oprócz wikarego Marcina z roku 1428. Zdaje się, że zarządzali nim sami cystersi. Po długim wakacie w 1562 roku otrzymał plebanię Wawrzyniec Kossow. W akcie instytucji Szymona z Przemętu w roku 1601 przyznaje administrator diecezji i zarazem opat Jakub Brzeźnicki, że plebania przez długie lata nie była obsadzona z powodu opieszałości poprzednich opatów. Ta ostatnia wzmianka nie umniejsza faktu, że cystersi przemęccy dbali o Wieleń i Kaszczor.


Jak przedstawia się świątynia kaszczorska z roku 1775? Jest to kościół murowany w stylu późnobarokowym, jednonawowy, o wieży z hełmem i sygnaturką. Ołtarze późnobarokowe. W ołtarzu głównym krzyż o charakterze ludowym z XVII wieku. W ołtarzach bocznych obrazy Niepokalanej i św. Józefa z wieku XVIII. Ambona późnobarokowa.Chrzcielnica drewniana, z pierwszej połowy XIX wieku. Przy kościele, na wysokim postumencie, stoi barokowa (z 1745 roku) figura św. Jana Nepomucena, kamienna z piaskowca. Z wnętrza kościoła trzeba jeszcze wspomnieć o figurze św. Wojciecha, która umieszczona jest wysoko nad ołtarzem głównym, oraz o ludowych rzeźbach św.Jana Chrzciciela i św. Józefa, umieszczonych po bokach między kolumnami. W roku 1959 wnętrze kościoła otrzymało nową polichromię. Wykonał ją Teodor Szukała z Poznania. Pomysł polichromii został częściowo zaczerpnięty ze starego opowiadania o Wieleniu. Przedstawiony jest między innymi chrzest Polski, męczeńska śmierć św. Wojciecha i hołd Królowej świata.

 

Sanktuarium Wieleń                     Sanktuarium Wieleń

Figura M.B. na cmentarzu w Kaszczorze        Widok na kościół od strony probostwa









Sanktuarium Wieleń Zaobrzański

W poniedziałek o godz. 8.00 rano.

Od wtorku do piątku

o godzinie 17.30.

W sobotę o godzinie

8.00 rano, 17.30 i 19.00.

W niedzielę o godzinie

8.00, 10.30 i 17.30.

 



Parafia Św. Wojciecha w Kaszczorze


Poniedziałek - sobota *

 

* Z posługą sakramentalną 24 godziny na dobę


Spowiedź codziennie 15 minut przed każdą mszą św. oraz w ramach stałego konfesjonału w kościele


Adoracja Najświętszego Sakramentu codziennie w godzinach 7.30 - 17.00. w kościele.


Bóg kocha Ciebie także w Wtorek, 16 Kwietnia 2024 roku.

Do końca roku zostało 
260 dni.

Imieniny obchodzą:
Benedykt, Bernadetta, Cecyl, Cecylian, Charyzjusz, Erwin, Erwina, Julia, Ksenia, Lambert, Lamberta, Nikita, Nosisław, Patrycy, Urban

_____________________________________

Statystyka
Osób online: 1





                                

stat4u